avaleht | uudised | EBG | protsess | ajaloost | sõnastik | eesti õlu | import | üritused | viited | huumor | laulud | kontakt
UUDISTE ARHIIV JAANUAR 2003
saada uudis: news@beerguide.ee

UUDISTE ARHIIV >>

JAANUAR 2003
Kohalikku õlut otsi tikutulega
Eestlane jõi mullu 70 liitrit õlut
Koer võitis loteriil 5 nädalat järjest
Soome Alko kardab konkurente (täiendatud!)
Kaine juhi kampaania Hollandis populaarne
Venemaal kasvas viinatootmine 5,5% (täiendatud!)
Luzhkov kinkis tudengitele mett
Eesti õlleturu kasv Baltikumi aeglaseim
Tummien Oluiden Tori 2003 parimad
Kõik kõrtsikülastused kirjas
Poodnik viskas röövlile pudelid varvastele
Varastati politseiauto sireeni imiteeriv papagoi
Läti õlleturu liider on Aldaris
Eesti kümnendat korda Grüne Wochel
Pakane pani Tartus õlletegemise seisma
Kariste õllekoda võlub külalist
Pärnu Õlu sai sertifikaadid
Pulmad panid traditsioonile aluse
Õllekõhu tekkimises on süüdi geenid (täiendatud!)
Otepääl saab Saku talvejooki
Pärnu Õlle hea käekäigu tagavad kolm jalga
Jõuluõlle mekkimine Paadla Viljaaidas
Mida lubate alanud aastal korda saata?
Eestlased reklaamivad Leedus õlut
Omanik lammutas kättemaksuks enda kõrtsi
Rootslased võivad ELi riikidest kaasa osta autotäie alkoholi
Purgimaks tekitab Saksamaal pingeid

KOHALIKKU ÕLUT OTSI TIKUTULEGA
30.01.2003

Lääne-Virumaa on üks väheseid paikkondi Eestis, mis võib hiilata kahe töötava õlletehasega. Kohalikes kõrtsides peab omakandi õlut siiski tikutulega otsima. Rakvere linnas ette võetud kiire otsingu tulemusena õnnestus kolmes pisut vähem tuntud kõrtsis - Sassis, Nordis ja Kati Õlletoas - tuvastada Viru Õlle kraanid. Ülejäänud joogipaikades pakuti mujal Eestis või suisa välismaal toodetud kraaniõlut.

“Mõnes kohas kurtvat kliendid, et kohalik õlu on kehv,” ütles Rakveres äärelinnas asuva Kati Õlletoa perenaine Katrin Vändrik, “aga minu juures läheb näiteks “Toolse” küll väga hästi.”

Internetiportaali www.beerguide.ee andmetel leidub Eestis kaheksa suuremat õlletootjat. Kõige levinumad nii kõrtsides kui ka poes on ilmselgelt Saku ja Tartu A. le Coq’i õlled. Nende kõrval võib siit-sealt leida Pärnu, Saaremaa ja Sillamäe õlut.

Viieteistkümne Eesti maakonna seas on Lääne-Virumaa tõeline õllemaakond, sest meil asub tervelt kaks õlletehast - aktsiaselts Viru Õlu Haljalas ning aktsiaselts Nigula Õlu Viru-Nigulas. Lisaks neile kahele võib maakonna õlletootjate nimistusse kanda ka Viljandimaalt pärineva Karksi Õlletehase, mille kesvamärjuke valmib litsentsi alusel Viru-Nigula tehase tõrtes.

Eesti Õlletootjate Liidu andmetel kasvas õlle müük Eesti turul mullu 95 828 700 liitrini. Pooleliitristesse kannudesse-pudelitesse ümber arvutatuna teeb see umbes 200 miljonit ühikut ehk ligemale 130 kannu või pudelit Eesti elaniku kohta. Turuliider oli õlletootjate liidu teatel 46,7 protsendiga Saku Õlletehas, millele järgnes 37,2-protsendilise turuosaga Tartu Õlletehas. Kuigi vaid Saku ja Tartu suutsid müügimahtu kasvatada, püsis Haljalas asuv Viru Õlu 6-protsendilise turuosaga ehk 5 900 000 liitriga suurtootjate järel kolmandal kohal.

Viru-Nigulas paiknev Nigula Õlu hoidis liidu teatel peaaegu kahte protsenti Eesti siseturust 1 500 000 liitriga. Pärnu Õlle turuosa moodustas mullu pisut üle kolme protsendi, Saaremaa ja Karksi õlletehas jäid ühe protsendi piirist allapoole. Välismaalt sisse toodud õlu oma 4,6-protsendilise osakaaluga kodumaise õlle positsioone ei kõiguta - kokku ostsid eestlased 4 430 000 liitrit importõlut.

ÕLLETURG 2002:
Saku Õlletehas 46,67%
Tartu Õlletehas 37,22%
Viru Õlu 6,16%
Nigula Õlu 1,57%

JUHTKIRI: PATRIOTISM MÄÄRIB VIRULASE PANNI

Patriotismiga panni ei määri - kuulutas kord üks Mahu ranna mees põlist talupojatarkust. Virumaa Teataja väidab, et Virumaa patriotism, vähemasti kaubanduses, aitab panni määrida küll. Tegelikult määrib Viru patriotism isegi mitut panni - peaaegu iga lugeja ja ka tema naabrimehe oma.

Virumaal osatakse teha häid torte ja pitsasid, maitsvat leiba-saia, tuntud kaubamärkidega piimast ja lihast rääkimata. Ja iga kord, kui virulane valib Virumaa toote, toetab ta sellega nii tootmist kui ka iga viimast kui tootmises töötajat. Kuni koristaja ja kojameheni välja. Ka nende palgafondi laekub igast ostetud leivapätsist kas või sendi murdosa.

Virumaa kaubad on Virumaa poodides küllaltki kättesaadavad. Võib-olla vajaks vaid enam rõhutamist, et tegemist on kohaliku tootega. Samas aga teeb mitu toitlustus- ja lõbustusasutust palju ka selleks, et Virumaa toiduainetööstus känguks, mitte ei edeneks.

Virumaa on ju õllemaa. Siin asub kogunisti kolm õlletehast. Haljala, Viru-Nigula ja Sillamäe oma. Aga Virumaal toodetud õlle kättesaadavus kas või Rakvere linna baarides on nulliligidane. Nii selgitas välja Virumaa Teataja reporter. Virumaa õlle küsija saadeti baaritöötajate poolt kas lihtsalt “pikalt” või peremehe juurde. Aga olematust see ei muutnud. Peaaegu keegi leti taga seisjaist ei osanud aga ostjale isegi põhjendada, miks pole Virumaa õlut müügil. Virumaa Teataja arvates pole Virumaa õlle müügilt puudumine maitse küsimus. See on pigem patriotismi puudumine, millel võivad olla hukutavad tagajärjed. Sama ütlesid Virumaad väisanud põhjanaabrite soomlaste õlle-eksperdid, kes ei suutnud ära imestada, miks kohalik baaripidaja kohalikku eripära ehk kesvamärga nii väga häbeneb.

Viljandimaa elanikel ei piisanud panni määrivat patriotismi ning nad lasid Karksi õlletehase hingusele. Õlletegemise lõpp Karksis tähendas inimestele tööst ilma jäämist, Mulgimaale aga maine langust. Milline on virulaste valik?

(Virumaa Teataja)

vaata lisaks:
Valitsuse määrus lubab piirata tarbijate valikuvabadust
Väikeõlletootjaid on tabanud identiteedikriis
Sõltumatu õlletehas
Hüvasti koduõlu!
Nigula Õlu ja Karme kaaluvad koostööd
Karme otsib Virumaalt partnerit
AS Nigula Õlu uueneb
Frederik pole täitnud talle pandud ootusi
Saaremaa Õlletehas pruulib taas
Pärnu Õlle hea käekäigu tagavad kolm jalga
Uurimus eestlaste ostukäitumisest
Õllekuningas loodab väikeõlletehastele
Eestlane jõi mullu 70 liitrit õlut
Karksi küla arutas tulevikku
Palmse mees ehitab messile palkkaevu
Eesti õlu EBGs


EESTLANE JÕI MULLU 70 LIITRIT ÕLUT
28.01.2003

Eesti Õlletootjate Liidu andmetel jõi Eesti elanik mullu keskmiselt 70,1 liitrit õlut, mis on 2001. aastaga võrreldes kolm liitrit rohkem.

Mullu müüdi Eestis kokku 958 287 liitrit õlut, mis teeb võrreldes 2001. aastaga õllemüügi kasvuks 4,47 protsenti.

Saku Õlletehase turuosa oli mullu õlleturul 46,67 protsenti, Tartu Õlletehasel 37,22 ja Viru Õllel 6,16 protsenti. Pärnu Õlle turuosa oli eelmisel aastal 3,27 protsenti, Nigula Õllel 1,57 ja Saaremaa Õlletehasel pool protsenti.

Importõllede turuosa oli eelmisel aastal 4,62 protsenti.

(ETA)

vaata lisaks:
Eesti inimene jõi 64 liitrit õlut
Seoses õlleturuga!
Alkoholi tarbimine Eestis on suurenenud
Viina ja õlle import suureneb
Õlletehased vaidlevad kasumi suuruse üle
Eesti õlleturu kasv Baltikumi aeglaseim
Globaalne õlletarbimine kasvanud 2,6%
Õlletarbimine maailmas kasvab kiires tempos


KOER VÕITIS LOTERIIL VIIS NÄDALAT JÄRJEST
28.01.2003

Üks briti koer aitas omanikul võita 200 naela (4600 krooni), valides kõrtsiloteriil viis nädalat järjest ninaga võidunumbreid. Segavereline koer sai hakkama teoga, mille tõenäosus oli 1: 282.475.249, kirjutas The Sun.

Bertie 58-aastane omanik Dave Hallett andis enamuse võidusummast koerte varjupaigale.

(delfi.ee)


SOOME ALKO KARDAB KONKURENTE
27.01.2003

Soomes on alkoholitootjate hinnangul Euroopa Liidu kõrgeim õlleaktsiis. Eesti alkoholitootjatel Soome turistide meelitamiseks erilisi plaane aga ei ole. Eesti liitumisel Euroopa Liiduga (EL) muutuvad Eestist Soome alkoholi ja tubakatoodete viimisel tollipiirangud leebemaks, mis sunnib Soome valitsust Eesti odava toodangu kartuses alkoholiaktsiisi alandama.

Soome alkoholimüüja Alko, kelle käes on 40 protsenti alkoholi jaemüügiturust Soomes, kardab, et Soome turistid hakkavad pärast tollipiirangute kadumist mitu korda odavamat Eesti alkoholi massiliselt riiki sisse tooma. “Soomes pudeli viina ostmise asemel saaks sama raha eest Eestis viis pudelit. Kui hinnavahe on nii suur, hakkavad soomlased Eestis viina ostmas käima,” ütles Alko kommunikatsioonijuht Mika-Pekka Mietinen. “See aga poleks kuigi hea meie ühiskonnale ja ettevõtetele,” lisas ta. Mietineni sõnul loodab firma, et Soome riik teeb poliitilise otsuse alandada alkoholi aktsiisi, et olla Eesti toodanguga konkurentsivõimeline. 

Soome rahandusministeeriumi nõuniku Petri Malineni sõnul ei ole Alko probleem kõige suurem, kuigi firma on Soomes kange alkoholi jaemüügi monopoolses seisus. “Mõnevõrra hakkab olukord Alkot mõjutama, kuid aktsiisi alandades mõtleme eelkõige restoranide ning lahjat alkoholi müüvate supermarketite kaitsmise peale,” ütles ta. Üleminekuperioodi Eesti odava alkoholi sisseveoks ei olnud Soomel võimalik taotleda. Praegu maksab Malineni sõnul liiter Finlandia viina Soomes üle 33 euro (516 krooni), millelt tasutakse aktsiisi 20 eurot (313 krooni), 0,33-liitrine keskmise kangusega õlu maksab 1,1 eurot (17 krooni), millelt riigile laekub 0,43 eurot (ligi 7 krooni). Eestis maksab liitrine viin üle 150 krooni ning 0,33-liitrine õlu umbes 8 krooni. Eestis makstakse 0,33-liitrise õlle eest aktsiisi veidi alla krooni.

Soome karastusjookide ja õlletootjate föderatsiooni hinnangul tuleks konkurentsis püsimiseks õlleaktsiisi alandada 70 protsenti. Soome õlleaktsiis on föderatsiooni andmetel EL-i kõrgeim.

Saku Õlletehase suhtekorraldusjuhi Kristiina Seimanni sõnul on Saku õlu Soomes juba praegu väga populaarne. “Saku Porter näiteks on juba aastaid olnud Soome õlletestides esikolmikus. Samuti müüb hästi Saku Originaal, mida toodame turistidele käepärastes eksportkohvrites.”

 “Arvestades sellega, et monopoolses seisus Alko ei teagi, mida konkurents tähendab, on nende hirm muidugi õigustatud,” ütles Remedia kommertsdirektor Sirje Potisepp. Tema sõnul ei ole Remedia ennustanud, kui palju võiks Eesti alkoholi läbimüük EL-i astudes suureneda. Samuti ei plaani firma Soome turistide püüdmiseks midagi erilist ette võtta. “Meie marjaliköörid olid Alkos, kuid kukkusid sealsest sortimendist välja, kuna ei suutnud ette nähtud mahtu täis müüa. Soome naiste seas olid nad aga populaarsed,” ütles ta. Tema sõnul müüvad palju Remedia kaupa Tallinna kesklinna poed.

“Pool Eesti alkoholi läbimüügist tehakse Tallinnas, sellest omakorda kolmandiku ostavad soomlased,” ütles Onistari nõunik Tiit Maidre. “Soomlased on meile aastaid survet avaldanud, et me oma aktsiisi tõstaksime. Kuid meie aktsiis on juba näiteks Saksamaa või USA omast kõrgem,” ütles ta. Maidre sõnul ei tohiks piirangute leebemaks muutumisega märkimisväärselt Eesti alkoholi müük suureneda. “Kastide kaupa ei hakka turistid meilt alkoholi välja vedama,” lisas ta.

Kui palju võib alkoholi ja tubakat maksuvabalt eestist Soome viia?:

Enne Eesti liitumist EL-iga:
1 liiter kanget üle 22% alkoholi või 2 liitrit kuni 22% kangusega alkoholi või 2 liitrit vahuveini / Lisaks: 2 liitrit veini ja 16 liitrit õlut / Tubakatoodetest: 200 sigaretti või 100 sigarillot või 50 sigarit või 250 g piibutubakat

Pärast liitumist EL-iga:
1 liiter kanget üle 22% alkoholi ja 3 liitrit kini 22% kangusega alkoholi või 3 liitrit vahuveini / Lisaks: 5 liitrit veini ja 64 liitrit õlut / Tubakatoodetest: 300 sigaretti või 150 sigarillot või 75 sigarit või 400 g piibutubakat

/Allikas: Soome tolliamet/

(Eesti Päevaleht)

TÄIENDUS!
ALKO JUHT ALANDAKS ALKOHOLIAKTSIISI
27.01.2003

Alko tegevdirektor Jaakko Uotila nõuab kangete alkohoolsete jookide aktsiisi alandamist, tuues selle põhjuseks Soome elanike tervise. Uotila ütles intervjuus Aamulehtile, et alkoholiaktsiisi tuleb alandada ning seda mitte üksnes lahjade veinide ja õlle osas, vaid ka kange alkoholi osas. Aktsiisi alandamise põhjuseks toob ta Eesti peatse saamise Euroopa Liidu liikmeks.

"Eesti viinaralli vabanemine ähvardab lammutada Soome alkoholimonopoli, mis Alko hinnagul praegu taltsutab alkoholitarbimist," ütles Uotila. Uotila avaldas kartust, et Soomes tekib salaalkoholi turg, kui Eestist saab euroliidu liige. Siis saab Soome tuua sisse kümme liitrit alkoholi ning Eestis maksab viinapudel vaid viiendiku Soome hinnast. Odav importviin läheks Uotila sõnul just nende suurtarbijate kätte, kes joovad praegu 70 protsenti kogu Soomest tarbitavast alkoholist. Ning kui naaseme salaalkoholi kultuuri, on just noored suurimaks riskirühmaks, tõdes Uotila.

Salaalkoholi turgu saaks Uotila hinnangul hoida vaos üksnes nii, et ei tehta välismaalt alkoholi sissetoomist liiga ahvatlevaks. Uotila arvates saab just Alko müügivõrgu kaudu hoida kontrolli all alkoholiga kauplemist ja selle tarbimist. Uotila hinnangul pole soome alkoholipoliitika kohanenud regiooni kiire muutusega. Eesti Euroopa Liidu liikmelisus üllatas Soome alkoholimaailma, ütleb Uotila.

(ETA)

TÄIENDUS 2!
LÜHIUUDISED SOOMEST
27.01.2003

Soome õlleliit nõuab õllemaksu alandamist 70%
Õllemaksu alandamisest 50% enam ei jätku, vaid seda tuleb alandada kahes jaos kokku 70%, väidab Soome õlleliidu tegevdirektor Risto Saarinen.

Sinebrycoff tõusis mullu Hartwalli ees Soome suurimaks õllemüüjaks
Möödunud aastal kahanes Hartwalli turuosa Soome õlleturul 1,3% ja sellest piisas, et lasta endast mööda Sinebrycoff, kirjutab Kauppalehti.

(ÄP Online)

TÄIENDUS 3!
SOOME SOOVITAS EL-is ALKOHOLIAKTSIISI TÕSTA
28.01.2003

Soome justiitsminister Johannes Koskinen lükkas esmaspäeval tagasi üleskutsed alandada liiga kõrget alkoholiaktsiisi ja soovitas tõsta aktsiisi hoopis mujal Euroopa Liidus (EL).

Kuna alkoholitarbimise negatiivne mõju on ilmselge, on tõenäoline, et EL-is saab olema viie kuni kümne aasta pärast ühtne alkoholimaks, mis on tunduvalt kõrgem kui praegu, ütles ta. “Kõige mõistlikum oleks, kui kogu EL tõstaks alkoholimaksu sobivale tasemele,” tsiteeris AFP sotsiaaldemokraadist ministri sõnu.

Surve õlle ja kange alkoholi aktsiisi alandamiseks Soomes on kasvanud, kuna eeldatavalt ühineb 2004. aastal EL-ga Soome vodkaturistide lemmikmaa Eesti, kus alkohol on rohkem kui poole odavam kui Soomes.

(BNS)

vaata lisaks:
Soomlased ostavad välismaalt õlut
Soome peaks kiiresti õllemaksu alandama
Eesti ühinemine EL-iga valmistab Soome Alkole peavalu
Soome alkoholitootjad pelgavad odavat Eesti alkoholi
Alko loodab maksulangust
Alkoholi aktsiisimaks põhjustab Soomes valimiseelseid pingeid
Rootslased võivad ELi riikidest kaasa osta autotäie alkoholi


KAINE JUHI KAMPAANIA HOLLANDIS POPULAARNE
27.01.2003

Liiklusõnnetuste ja neid põhjustanud joobes juhtidega pole hädas ainult Eesti. Hollandis on asutud olukorda muutma ülipopulaarseks osutunud kampaaniaga juhtide väärtushinnangute muutmiseks.

Belgias ja Hollandis sai eelmisel aastal ülipopulaarseks nn Bob kampaania. Bob on isik, kes peol, sünnipäeval või muul sellisel üritusel ei joo ning viib teised pidulised koju. Vaimukad reklaamid napsitanud seltskondadest, kes tänu Bobile turvaliselt koju veetakse, on Madalmaades ülipopulaarsed.

Enne peole minekut loositakse või lepitakse kokku, kes on sel õhtul Bob ehk kaine autojuht. Kui pidutsemas käiakse kindla seltskonnaga, siis vali-takse ka Bobiks iga kord eri isik. Sümpaatne ongi just see, et Bob pole mingi marukarsklane. Järgmisel üritusel, kui Bobiks saab keegi teine, teeb eelmise peo karsklane kõik ilusti tasa. Hollandis on tekkinud ka uus verb “boobima”. Boobid sina või boobin mina.

Tegu on kolmeaastase projektiga, mis sai alguse 2002. aasta suvel. Projekti algatajaks on Hollandi vee- ja maanteede ministeerium. Uuringute kohaselt on 95 protsenti hollandlastest Bobist teadlikud. 90 protsenti elanikest leiab, et tegu on väärt kampaaniaga ning lausa 80 protsenti juhiloa omanikest on kord Bobiks olnud. Kampaania koosneb tele-, raadio-, kino-, ning meediareklaamist, on ka oma veebilehe-külg www.bobjijofbobik.nl. Hollandi kogemus näitab, et kampaaniaga on võimalik juhtide väärtushinnanguid muuta.

(Eesti Päevaleht)

vaata lisaks:
www.bobjijofbobik.nl
Alkomeeter on trahvist odavam
Kainena rooli ehk kampaania "Alkoholi testmõõtmised...
Autojuhid saavad 50 pubis kainust kontrollida
Promilliga või promillita?
Alkoholitest


VENEMAAL KASVAS VIINATOOTMINE 5,5 PROTSENTI
27.01.2003

Venemaal suurenes kange alkoholi tootmine mullu 5,5 protsenti, moodustades 139 miljonit dekaliitrit, teatas riigi statistikaamet. Eelmise aasta viimasel kuul toodeti viina ja teisi kangeid alkohoolseid jooke 17,2 miljonit dekaliitrit, mis oli 6,9 protsenti enam kui 2001. aasta detsembris. Novembriga võrreldes kasvas kangete napside tootmine koguni 30 protsenti. Etüülpiirituse tootmine toidutoormest laienes 2002. aastal 10,3 protsenti, moodustades 72,7 miljonit dekaliitrit.

Viinamarjaveine toodeti mullu 15,6 protsenti rohkem kui 2001. aastal, kokku 32,5 miljonit dekaliitrit. Vahuveini tootmine kasvas 6 protsenti — 8,1 miljoni dekaliitrini aastas. Konjaki tootmine suurenes koguni 27,4 protsenti — 2,6 miljoni dekaliitrini. Marjaveinide tootmine vähenes 25,2 protsenti — 2,6 miljoni dekaliitrini.

Õlletootmine suurenes 10,1 protsenti, ametlikult valmistati Venemaal mullu 702 miljonit dekaliitrit humalavett.

Karastusjookide tootmine suurenes 15,8 protsenti — 321 miljoni dekaliitrini.

(BNS)

TÄIENDUS!
VENE ÕLLETURU KASVU AEGLUSTUMINE
21.02.2003

Taani õlletootja Carlsbergi aktsia hind kukkus eile (20.02. EBG) Vene turu kasvu aeglustumise tõttu üle 15 protsendi 231 Taani kroonini.

(ÄP Online)

vaata lisaks:
Venelased eelistavad õllerüüpamist viinale
Viiendik venelastest on täiskarsklased
Õllereklaami piiramine viinatootjatele kasulik
Venemaal napib humalaid ja linnaseid
Venemaa õlletoodang ulatub 540 miljoni dekaliitrini
Venemaal kogub tuure õllesõda
Ametiühingu liikmetele õllevaht tasuta
Õlletootmise kasvutempo Venemaal alaneb
Vene ajateenijad peitsid varastatud õlle tanki
Venemaa veab viina sisse ja õlut välja
Moskvas algas suur õllepidu
Õllepeol kallati kõrist alla miljon liitrit
Vene toiduainetööstus ja masinaehitus tõstavad pead
Vene parlament üritab õllejoomisele piiri panna


LUZHKOV KINKIS TUDENGITELE METT
27.01.2003

Moskva linnapea Juri Luzhkov kinkis laupäeval Moskva Ülikooli tudengitele Tatjanapäeva traditsioonilise mõdu valmistamiseks pütitäie mett.

Vene pealinna meer on tudengipäeva tähistamiseks Moskva Ülikooli tudengeid meega varustanud juba mitu aastat, kuna on kirglik mesinik.

Tudengeid õnnitledes teatas Luzhkov, et kirjutab mõdu kohta väitekirja, mille teemaks on: “Vedelfaasiliste toodete tehnoloogiline ja majanduslik otstarbekus”.

(BNS)

Mõdu - laialt levinud karastusjook kogu Kesk-Euroopas, selle valmistamise ajalugu ulatub aastatuhandete taha. Originaalne mõdu valmistati eelkõige leivast (hapendatud mustast ja valgest leivast), meest ja sidrunist. Mõdu valmistamiseks kulus mett 150 g liitri kohta, mis põhjustas selle kõrge turuhinna ja sai takistuseks mõdu tööstuslikule tootmisele konkurentsis odavate karastusjookidega. Sageli oli mõdu isegi õllest kangem. Ka eesti Vabariigis oli mõdu kuni 1936. a. küllalt populaarne karastusjook.

(Niiberg, T. Koduõlu, kali ja siider. Maalehe Raamat, 1998.)

vaata lisaks:
Moskva linnapea ei joo juba 30 aastat
Narva tudengid peavad tatjanapäeva


EESTI ÕLLETURU KASV BALTIKUMI AEGLASEIM
24.01.2003

Õlleturg kasvas Balti riikides eelmisel aastal kõige aeglasemalt Eestis ehk 5 protsendi võrra, millega jäädi märgatavalt maha nii Lätist kui Leedust, kus õlletoodang kasvas vastavalt 17,5 protsenti ja 30 protsenti.

Juhtivat rolli kõigi kolme Balti riigi õlleturul etendas mullu Skandinaavia kontsern Baltic Beverage Holding (BBH), millega seotud firmad olid juhtival positsioonil nii Eestis, Lätis kui Leedus.

Leedus kontrollib BBH gruppi kuuluv Svyturio-Utenos Alus 49,5 protsenti turust, Eestis Saku Õlletehas 47 protsenti ning Lätis Aldaris 40 protsenti.

BBH asepresident Tomas Kucinskas märkis, et õlletootmine Eestis on sõltunud suurel määral ekspordituru nõudlusest Soomes.

Kõige kõrgem õlletarbimise tase Balti riikidest on praegu Leedus, kus juuakse 75 liitrit õlut aastas ühe elaniku kohta. Järgnevad Eesti 70 liitri ning Läti 55 liitriga ühe elaniku kohta aastas.

(ETA)

vaata lisaks:
Õlletarbimine Leedus kasvab
Leedukad on Baltikumi suurimad õllesõbrad
Leedu õlleturg hüppas järsult ülespoole
Õllemüük Lätis kahanes
Läti elanik jõi keskmiselt 40 liitrit õlut
Läti õlleturu liider on Aldaris
Eesti inimene jõi 64 liitrit õlut
Tallinnas on müügil Baltikumi kalleim õlu
BBH Eesti, Läti ja Leedu tehased lõid töörühma
Kuuendik alkoholi ostjatest tuleb välisriikidest
Kuum suvi püstitas taas õllemüügirekordeid
Alkoholi tarbimine ja alkoholipoliitika
Õlletarbimine maailmas kasvab kiires tempos


TUMMIEN OLUIDEN TORI 2003 PARIMAD
22.01.2003

16.-18. jaanuaril toimus Tamperes traditsiooniline õllefestival “Tummien Oluiden Tori”, millel toimunud degustatsiooni/testi võitjad siinkohal ära toome:

Pinnakääritusmeetodil valmistatud õlled alla 5% vol - Huvila Bitter
Pinnakääritusmeetodil valmistatud õlled üle 5% vol - Koskipanimon Plevnan Stout
Põhjakääritusmeetodil valmistatud õlled alla 5% vol - Laitilan Wirvoitusjuomatehdas Kukko Pils (ühtlasi Aasta Õlu 2003)
Põhjakääritusmeetodil valmistatud õlled üle 5% vol - Koskipanimo Plevnan Tumma

(oluttampere.net)

vaata lisaks:
Tummien Oluiden Tori
Laitilan Wirvoitusjuomatehdas
Koskipanimo Plevna
Olut Tampere


KÕIK KÕRTSIKÜLASTUSED KIRJAS
22.01.2003

Ray Gradwell ja Kath Boland saavad nüüd Bletchleys asuvas White Harti kõrtsis õlut joomas käivate inimeste kõrtsikülastuste kohta täpse ülevaate. Nimelt andsid kõrtsmikud püsiklientidele kaardi, mille nad registreerivad vastavas aparaadis iga kord, kui nad kõrtsi klaasikest õlut jooma tulevad. Bolandi sõnul kasutab kõrts saadud andmeid püsikliendi soodustuste väljatöötamiseks, teatas Ananova.

Samas lisas ta, et nad olid sunnitud masina näidatavat aega muutma, kuna paljude meeste naised ei olnud rahul sellega, et nende mehed nii kaua kõrtsis istuvad. Kuigi aega on muudetud, teavad kõrtsmikud ise täpselt, kuidas õigeid andmeid välja lugeda.

Bolandi sõnul on süsteem väga populaarne, kuigi paljud unustavad kaardi lahkumisel registreerida.

(delfi.ee)

vaata lisaks:
Klaas ütleb baarmenile, kui tühjaks saab
Klaas hakkab kisama, kui tühjaks saab
Robot pakub õlut
Teadus aitab kiiremini õlut kallata


POODNIK VISKAS RÖÖVLILE PUDELID VARVASTELE
20.01.2003

Saksa poepidaja pääses noaga vehkivast röövlist nii, et pillas talle õllepudelipaki varvastele ning mees pidi tühjade kätega minema liipama.

Mees tuli Lääne-Saksamaal Bochumi linnas asuvasse poekesse just enne sulgemisaega ja küsis õlut. Kui poodnik talle pudelid ulatas, näitas mees nuga ja lubas naise surnuks susata, kui ta karjuma pistab.

Naine ei hakanud karjuma, vaid pillas õllepaki otse mehe varvastele ja tõukas valust ulguva päti uksest välja. Politsei otsib kurjategijat, keda viimati nähti poe juurest minema lonkamas.

(BNS)

vaata lisaks:
Õllenäljas röövel terroriseeris müüjaid


VARASTATI POLITSEIAUTO SIREENI IMITEERIV PAPAGOI
17.01.2003

Inglismaa linn Lester kaotas oma ustava kurjategijate peletaja, vargad viisid eramajast kaasa õllesordi nime kandva papagoi Budweiser, kes oskas jäljendada politseiauto sireeni, kirjutab NTV.ru.

Papagoi perenaine rääkis, et tema lemmikul olid unikaalsed võimed. Ta suhtles oma peremeestega, pöördudes nende poole nimega, suutis esitada mitmeid laule, kuid kõige enam vääris tähelepanu tema oskus jäljendada politseiauto sireeni.

Politsei on avalikustanud papagoi tunnused ja otsib unikaalset lindu. 

(PM Online)


LÄTI ÕLLETURU LIIDER ON ALDARIS
16.01.2003

Lätis osteti eelmisel aastal 133 487 000 liitrit õlut, millest Aldarise müük moodustas ligi 40%, teatas uudisteagentuur LETA.

(ÄP Online)

vaata lisaks:
Õllemüük Lätis kahanes
Cesu Alus sai kahjumi
Läti elanik jõi keskmiselt 40 liitrit õlut
Lätis hakatakse looma õllemuuseumi
Aldaris valitseb Läti õlleturgu
Aldarise osakaal Läti õlleturul väheneb
Aldaris EBGs
Aldaris.lv


EESTI KÜMNENDAT KORDA GRÜNE WOCHEL
16.01.2003

Eesti osaleb tänavu 10. korda rahvusvahelisel toiduainete, aianduse ja põllumajandusmessil Internationale Grüne Woche. 17. kuni 26. jaanuaril Berliinis toimuval messil on Eesti stendipinna suurus esmakordselt 115 m².

Tavapäraselt pakutavatele grillvorstidele-juustudele-õllele lisandub tänavu Kamajahu AS Cibuselt, mida tutvustatakse Saksamaal esmakordselt, ja põdraliha täissuitsuvorst, mida pakub AS Villem Lihakaup.

Eesti firmadest osalevad oma toodetega veel AS Vastse-Kuuste Lihatööstus, AS Võru Juust, TÜ E-Piim, Tallinna Piimatööstuse AS, AS Kohuke, AS Remedia, AS Liviko, AS Onistar, Tartu Õlletehase AS, AS Marmiton. Tutvustame ka puhkamisvõimalusi Eestis, siinkohal toetab infomaterjalidega MTÜ Eesti Maaturism. 

Muudatusi on ka stendi kujunduses, mis seekord on modernses stiilis ja rahvusvärvides ning valmib disainer Marju Liigandi käe all. Eesti stendil esitavd rahvamuusikat Kait Tamra, Aldo Järve ja Peep Raun. 

Eesti 10. osalemisaasta puhul toimub esimese messipäeva õhtul Eesti põllumajandusministri vastuvõtt.

(Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda)

vaata lisaks:
Eesti õlu Grüne Wochel
Lõuna-Eesti õlu ja vorst Berliinis
Eestlased peibutavad sakslasi kamaga
Internationale Grüne Woche
Tartu Õlletehas EBGs


PAKANE PANI TARTUS ÕLLETEGEMISE SEISMA
15.01.2003

Aasta alguse käre pakane külmutas Tartu Õlletehases torustikud ning seetõttu katkesid A. Le Coq Premiumi tarned kaupmeestele nädalaks. Õlletehase juhataja Tarmo Noobi sõnul katkes õlle tootmine
tehases aasta algul poolteiseks nädalaks, tarned kauplustele aga umbes nädalaks.

«Me ei saanud õlut üldse toota, sest pesusüsteemid olid külmunud,» selgitas ta. «Üks keskne süsteem peseb kõiki liine. Süsteem külmus sellest hoolimata, et torustikul on isolatsioon ja sellel on ka soojendustraadid,» rääkis Noop. Tartu Õlletehase tootmissüsteemid on Noobi sõnul ehitatud nii, et need peaks külma kannatama. «Ka minu enda maja peaks külma kannatama, aga vesi külmus ikkagi ära. Vääramatu jõud on alati olemas. Loodan, et kui külma ei tule just miinus 45 kraadi, siis enam selliseid katkestusi ei tule,» lisas ta.

Noobi kinnitusel puudutas tarnete katkestus vaid A. Le Coq Premiumi. «Et meil on teiste õllemarkide laovaru piisav, siis paistis katkestus tehasest väljapoole ainult Premiumi osas, mille laovaru sai eelmise aasta lõpus peaaegu läbi müüdud.»

Noop lisas, et katkestus läks tehasele maksma mõnesaja tuhande liitri jagu tootmata jäänud õlut. «Torustiku parandamise rahalist kulu pole me kokku arvutanud, sest selle teadmisega pole midagi peale hakata.» Osa torustikust tuli Noobi kinnitusel välja vahetada, sest seda ei olnud võimalik parandada.

Tootmiskatkestus on Noobi kinnitusel praeguseks möödas ning kaupmehi varustatakse taas kõikide Tartus toodetavate õllemarkidega. Hiljemalt nädala lõpuks on likvideeritud ka tootmisseisakust tingitud Premiumi tellimuste järjekorrad, lubas ta. «Nädala jagu ei saanud me õlut kauplustesse anda, aga praeguseks on see «auk» möödas.»

Saku Õlletehase tootmises ei ole käreda pakasega ilmad mingeid katkestusi kaasa toonud.

(Postimees)

vaata lisaks:
Soolhape mürgitab Tartut
Viljandimaa kauplustesse sattus 170 liitrit riknenud õlut
A. Le Coq müüs mitu tonni praakõlut
Saku suurendas turuosa tänu Tartu apsakale


KARISTE ÕLLEKODA VÕLUB KÜLALIST OMA DETAILIDEGA
15.01.2003

Ago Libek on olnud nii ühismajandi juht kui suure restaureerimisfirma piirkonna töödejuhataja. Ta on ehitanud tootmishooneid, parandanud katuseid ja lükanud sirgeks kirikutorne. Paaril viimasel aastal on mees kodune. Ta on pühendanud kogu oma energia Oru-Nõlvaku talule ja hobustele ning andnud 60. sünnipäevaks uue elu Kariste järve kaldal asuvale õllekojale.

Nüüd on asjad niikaugel, et Vana-Kariste mõisa juurde kuulunud viinavabrik-õllekoda hakkab huvilistele juba lähitulevikus pakkuma ruume nii konverentsideks kui muudeks koosviibimisteks. Sinna võib ennast puhkuseks sisse seada perekond lastega, aga kui vaja, siis ka terve bussitäis turiste. Majas hakkavad tööle köök ja baar, suvel on avatud terrassid, supelrand ja paadisild on kiviga visata. Talvel hoiavad lahtilükatud teede ligi metskitsed ning suusarajad on Libekil juba praegu valmis.

Ago Libek ütleb, et 12 aastat Wunibald Ehituses kirikuid restaureerides nõidusid ta ilmselt ära. Tegelikult on Libekit eluaeg vanad hooned huvitanud, kuigi ehitada on tulnud tal ka muud. Vana-Kariste õllekoja muretses mees endale juba kümme aastat tagasi. Hoone oli aastakümneid käinud käest kätte — olnud nii majandite kui eraisikute käsutuses. Selle keldreid kasutati laudana ja need olid poolenisti sõnnikut täis. Ümbrus oli räämas, nii et keegi ei vaadanud sinnapoolegi.

Viljandi muinsuskaitseametniku Anne Kivi sõnul asus neis paigus kunagi Vana-Kariste riigimõis. Peahoone on ammu jäljetult kadunud, osa kõrvalhooneid on aga alles. Needki kuuluvad Libekile, kes püüab neid lõpliku lagunemise eest kaitsta.

Nüüd on Kariste järve suunas laskuvad kumerad nõlvad hooldatud, õllekoja juurde suunduv tee munakividega palistatud ja üle oja viiv sillake valmis. Keldrikorruse ühest seinast ulatub aga sisse tiigist tuleva veetoru ots, mis vanu aegu meenutab — seal on olnud õllekoja jahutusruum. Libek oskab näidata sedagi, kus asusid kunagi keedualused ja muu tootmiseks vajalik. Alt keldrist üles põhikorrusele ulatuva kaubaluugi on mees hoopis lahti jätnud ja selle seest valgustanud. Pealt on auk kaetud raskusi ja lööke taluva paksu klaasiga, et igaüks põhikorruse söögitoas saaks imetleda jalge alla jääva vahelae ehitussnitte.

Hoonele uue ülesande leidmisel ja ruumide kujundamisel on silma peal hoidnud sisearhitekt Aate-Heli Õun. Kunstnik Urve Dzidzaria on loonud sellele majale mõeldes spetsiaalse vitraazhi, mis õllekoja trepifuajeele nüüd sära lisab. Mööbli ja valgustite valimisel on ära kulunud Libekite peresõbra, kunstnik Inga Varese nõu.

Ago ja Asta Libek on uuel aastal prooviks oma õllekoja ühte külalistetuppa sisse kolinud, et tunda, mida maja neile räägib, kuidas neid omaks võtab ja kuidas talvele vastu peab.

Sisseseadmistöid on ees veel palju. Maaelu abiprogramm SAPARD on Libekite ettevõtmist kahel korral toetanud ja perel on valmis ka kolmas projekt, et turismitalus tööd ükskord päris lõpule jõuaksid. Ago Libek ütleb, et selle, oma pere isikliku objektiga on tal tööd ja muret olnud rohkem kui ühegi kirikuga varasemast ajast. Aga teisiti ta ei oska. "Kuidas keegi elab," seletab ta. "Kui sa ei saa midagi teha, siis jääd haigeks. Hakkad juukseid kiskuma. Töö peab sul päevast päeva ees olema, see on nagu narkoos."

Polli Aianduse Instituudi botaanik ja aiamarjade teadlane Asta Libek kuulab oma meest vaikselt ning räägib selle järel, kuidas eelmisel nädalavahetusel istunud üks nende neljast lapselapsest, Karin, õllekoja köögis, suur paberipoogen ees, ja muudkui joonistanud. Kui Karin oli tund aega paigal püsinud ja üks maaliline teos kõigis oma detailides lõpuks valmis sai, lõpetas ta oma pildi sellega, et kirjutas: SIIN ON HEA ELADA!

(Sakala)

vaata lisaks:
SAPARD-i raha sillutab turistidele teed Kariste õllekotta
Abja rahvas igatseb oma järve mõnusid
Vana-Kariste mõisa õlletehase etikett
Oru-Nõlvaku talu


PÄRNU ÕLU SAI SERTIFIKAADID
13.01.2003

Detsembrikuus 2002. a. väljastas vabariigi Veterinaar- ja Toiduamet AS-ile Pärnu Õlu sertifikaadid toiduainete käitlemiseks toiduhügieeni nõuete kõrgendatud tingimustes.

Sertifitseeritud on:
- tootmine;
- hulgi- ja jaekaubandus;
- toitlustamine.

See on tunnustus kollektiivi mitmeaastasele tööle. Antud tunnustuse saavutamiseks on ettevõte investeerinud ligikaudu 10 miljonit krooni.

(BNS)

vaata lisaks:
Pärnu õlletehase toodang on suurenenud 10-15%
Õllevabrikant Eduard Gustav Bliebernicht
Pärnu Õlle hea käekäigu tagavad kolm jalga
Pärnu Õlu EBGs


PULMAD PANID TRADITSIOONILE ALUSE
13.01.2003

Müncheni linn on juba üle 190 aasta kuulus oma Oktoberfesti peo poolest. Seal degusteerivad tuhanded inimesed erinevaid õllesorte, lasevad hea maitsta kuulsatel baieri vorstikestel ja lõbutsevad kogu südamest.

Ent tegelikult on Müncheni õllefestival oma sünni eest tänu võlgu hoopis pulmakelladele ja ratsavõistlustele. 1810. aasta oktoobris abiellus kroonprints Baieri Ludwig, kellest sai hiljem kuningas Ludwig I, printsess Teresaga.

Ametlikud pidustused kestsid tervelt viis päeva, täidetuna vibuküttide ja muusikute ülesastumisest ning toitude ning jookidega kostitamisest. Lõbusaid pulmi kroonisid ratsavõistlused linnatagusel Teresa lagendikul, mis sai oma nime pruudi auks. Ratsavõistlusi hakati korraldama ka järgnevatel aastatel pärast pulmi – nii sündiski Oktoberfest.

(SL Õhtuleht)

vaata lisaks:
Oktoberfest ootab külastusrekordit
Urineerimise eest kopsakas trahv
Põlevad tornid tuleb ära koristada
Oktoberfest - suurim õllepidu
Oktoberfest


ÕLLEKÕHU TEKKIMISES ON SÜÜDI GEENID
10.01.2003

Mehed võivad nüüd süüdistada geene selles, et neile teatud vanuses õllekõhud ette kasvavad. Nimelt on teadlased avastanud, et teatud geenivariatsiooniga meestel on tendents kasvatada ette lõtv kõht, teatas BBC. Nimetatud geeniga mehed on teistest suurema tõenäosusega ülekaalulised ning neil koguneb kõhu ümber rasva.

Ekspertide sõnul mängivad ülekaalulisuse juures olulist rolli ka liikumine ja toitumine. Samas on teatud mehed geneetiliselt programmeeritud vanemaks saades õllekõhtu ette kasvatama, juhul kui nad elavad ebatervislikku elu. Süüdi paistab asjas olevat ACE-nimeline ensüüm, mis aitab reguleerida keha vererõhku. Laborikatsed näitavad, et see ensüüm mängib rolli ka rasvarakkude kasvamise juures.

Napoli ülikoolis töötav Pasquale Strazzullo uuris erinevaid geeniversioone ja avastas, et polümorfism, mida tuntakse DD nime all, on seotud rasvkoe tekkimisega vöökoha ümber. Just see versioon aitab ette ennustada, millised mehed võtavad vananedes kaalus juurde ja kasvatavad ette õllekõhu. Avastus tehti ulatusliku südamehaiguste uuringu käigus, milles oli vaatluse all 959 meest vanuses 25-75 aastat. Autorite sõnul hõlmas uuring vaid Itaalia mehi ja seetõttu ei pruugi selle tulemused kehtida kõigi meeste kohta.

(delfi.ee)

TÄIENDUS!
«ÕLLEKÕHT» KASVAB GEENIDEST
20.01.2003

Sangad pihku, õllesõbrad! Teie õllekõhu suuruse määravad tõenäoliselt pigem geenid kui ärajoodud kesvamärjuke.

Nimelt seostab üks Itaalia teadlasterühm meeste kõhukasvu umbes 40 protsendis inimestest leiduva geeniga DD. Jaanuaris ajakirjas Annals of Internal Medicine avaldatud uurimus põhineb 300 vabrikutöölisest mehe jälgimisel 20 aasta jooksul. Leiti, et DD-geeniga meeste kaal kasvas selle ajaga keskmiselt 4,5 kilogrammi, samal ajal kui meestel, kellel see geen puudus, kasvas kehakaal keskmiselt kolme kilo võrra.

«Mõned inimesed kalduvad rasvuma hoolimata sellest, et nad püüavad söömist piirata ja võimalikult palju liikuda. Neil on selleks geneetiline soodumus,» ütles uurimise juht Strazzullo Napoli Federico ll ülikooli meditsiinikoolist. «Kõhukasv on sel juhul asjade loomulik käik, eriti meeste puhul,» selgitas suurepärases füüsilises vormis doktor.

Uurijad leidsid, et DD-geeniga meeste vööümbermõõt kasvas kümne aastaga keskmiselt kolm sentimeetrit, selle geenita meestel aga keskmiselt sentimeetri. DD-meeste seas on ülekaalulisi umbes 52%, ülejäänute seas 44%, leidsid teadlased.

(Reuters / BNS / SL Õhtuleht)

vaata lisaks:
Teadus muudab õllekõhu lihasteks
Õlu - tõeline tervisejook
SL Õhtulehe õlle-eri


OTEPÄÄL SAAB SAKU TALVEJOOKI
08.01.2003

Jaanus Pulles on seni Otepääl toitlustamise eest hoolt kandnud kõigi MK-etappide ajal ja on oma meeskonnaga kohal seegi kord. Võistluspäevadeks pannakse püsti 200-ruutmeetrine Saku telk, kus saab nii süüa kui juua, lisaks veel paarkümmend toidu- ja/või joogipunkti.

“Laupäeval on toitlustamisega seotud 600 vabatahtlikku. Olen päris kindel, et suudame vajadused katta, olgu ilm missugune tahes,” julgustab Pulles huvilisi leivakotti koju jätma.

“Ilm teeb pakutava sortimendis oma korrektiivid. Kuigi Saku tehas on MK-etapi üks suursponsoreid, ei ennusta ma õllele erilist minekut. Ent Saku omadel on kavas üllatus, eripruuliga talvejook peaks kujunema väga populaarseks. Retsepti ei tohi ma avaldada, küll võib öelda, et kanguse poolest ei ületa see õlut,” räägib Pulles.

“Meie talvejook on valmistatud tumeda õlle baasil. Lisatud on maitsesiirupit. Meenutab hõõgveini ja juuakse seda muidugi soojalt,” kergitab Saku Õlletehase AS-i müügidirektor Jüri Jänese saladuselt katet.

(lühendatult Eesti Päevaleht)


PÄRNU ÕLLE HEA KÄEKÄIGU TAGAVAD KOLM JALGA
06.01.2003

Pärnu Õlle direktor Endel Vare raputab pead ja ütleb, et nemad möödunud aastal ekstra jõulutooteid tegema ei hakanud. Novembris lisandus õlletoodangu nimekirja niigi viis uut nimetust.

„Uue õlle tegemine pole päris nii, et paned mingi asja potti ja ongi valmis. Uus sort tahab nuputamist,” selgitab Vare. Alguses panevad pead tööle laborandid ja keedavad seniolematu kokku. On aeg maitsmiseks küps, tuleb kokku degusteerijate seltskond, kes mitte ei kiida uut rüübet taevani ega vannu maa põhja, vaid teeb konstruktiivseid ettepanekuid. „Siis kohendatakse, et ei oleks päris ühe maitse järgi valmistamine,” ütleb direktor. Ja kui on niimoodi päris mitu korda „kohendatud”, saab retsept heakskiidu ning tootmine võib alata. Nagu see läinud kuul juhtus Mee õllega, hetkel ainsa maitsestatud humalajoogiga Eesti õlleturul.

Tootmisega on õlletehases lood sedasi, et Pärnu Õlu seisab nagu maamuna muistses maailmakäsitluses kolmel vaalal, kolmel jalal: õlletootmine, siirupitootmine ja kaubandus. Viimase üle olnud pärnakate välismaistel nõustajatel küll nurisemist, et mida te jahmerdate, tegelege eelkõige tootmisega, aga või kaugelt inimesed oskavad meie turusituatsiooni õigesti hinnata. Tarbija tahab ühest kohast saada võimalikult suure sortimendi, mitte aga ajada äri kümnete müügimeestega. „Mulle kui kaupmehele meeldiks küll, et saaksin ühe tarnija käest kätte võimalikult laia kaubabuketi. Mitte aga nii, et ukse taga tungleb müügiesindajate parv,” seletab Vare Pärnu Õlle kaupluslao loomist. Seega pole imestada, et Suur-Jõe tänavalt lähtuvad väljaveomarsruudid üle Eesti, kõige pikem ulatub koguni Narva. Ent selle juures leiab kaupluslaos lahket vastuvõttu iga pärnakaski. Ainumas tingimus on see, et tema kotti rändava kauba hind peab ületama saja krooni piiri.

Jutuga väikese raha juurde jõudnud direktor nimetab edasi sootuks suuremaid numbreid. Esmalt 25 miljonit. Umbes sellise summa kroone on Pärnu Õlu investeerinud kümmekonna viimase aastaga oma tootmise moderniseerimisse. Stardipauk anti 1995. aastal, mil soetati Saksa ja Taani seadmetest koosatud õllevillimise liin. Edasi on igal aastal ajaga sammu käimisele kulutatud kaks-kolm, vahel ka neli miljonit krooni. Selle tulemus on, et Pärnu õlut ehk igas viimases kui külapoes müügil pole, kuid 4-5 protsenti Eesti õlleturust kuulub ainukesena veel kodumaisel kapitalil tuginevale Pärnu Õllele.

„Anname endale aru, et ei suuda joosta sama teed, mida Saku ja Tartu: meil on oma eripära ja me ei astunud sellele rehale, millele Viru,” tuletab Vare meelde konkurendi altminekut. Nimelt võtsid need ette miljoneid kroone maksma läinud reklaamikampaania, ent seisid selle lõppedes ootamatult kurva tõsiasja ees: raha läinud ja paar protsenti senisestki turuosast takkapihta. Eelöeldu paistel rõõmustab direktori südant eriti see, et Pärnu Õlu on suurema kraaklemiseta, ent vilka tegevusega selles vallas endale haaranud 75-80 protsenti isamaa siirupiturust. „Tagasisidena tean, et Pärnu kvaliteedi ja hinna suhet peetakse parimaks ja see on üks peapõhjus, miks meie turuosa on nii suur,” tõestab Vare tasakene, aga targalt asjade ajamise tähtsust.

Teise näitena meenutab direktor kümne aasta taguseid aegu, mil pärnakad tegid koostööd ameerika õllemeistri Bill Anderseniga. Eestlasi kolm aastat nõustanud jänki oli see mees, kes hiljukesi toimetades „lükkas Tiigriga veerema Eesti kange õlle vankri.” Omal ajal ülimenukat humalavett Pärnus praegu enam ei tehta. Vare ütleb selle kohta, et Eestis on juba nii, et kui keegi märkab üleaedsel hästi minevat, on naaber varsti konkurendina platsis. Nii ongi praegu kangete õllede turg üpris täis.

„Õlu on spetsiifiline toode ja teda ei maksa vähese mineku juures toota. Õlu ei kannata niimoodi, et teed teda natuke. Kui ta on valmis tehtud, siis peab ta liikuma, sest paar kuud seisnud õlu pole enam värske,” räägib Vare jumalavilja tootmise algtõdedest. Sama meelt olnud tehase tänavune nõustaja Hollandist. Mees ütles end kodus ainult Heinekeni joovat, aga nii kui kusagile kaugemale sõidab, ei võta enam maailmakuulsat jooki suu sissegi: teadagi, mis aja võtab õlle ühest riigist ja laost teise solgutamine, tema tahab aga tervise kosutuseks värsket humalavett rüübata.

Viimase väitega seoses leiab Vare olevat pasliku aja kõnelda sellest, et Pärnu Õlu ei põe mania grandiosa’t ega unista saada Eesti turu liidriks. Mõistlik on arukuse piires rahulduda sellega, mis kätte on võidetud ja kõndida kindlalt valitud teed. See tee, mis pärnakaid konkurentidest eristab ja milles on Pärnu Õlle tugevus, on täiesti olemas. Esiteks on see toodangu pakendamine plasttaarasse, viimase uudisena ka liitristesse pudelitesse, teiseks elusa ehk pastöriseerimata õlle tootmine.

Lisaks kõigele muule taastab Pärnu Õlu vahepeal lakke karanud suhkru hinna tõttu katkenud karastusjookide ehk lihtsamas keeles limonaadi tootmise. Mis saab kellelgi selle vastu olla, kõige vähem kindlasti kunagi Pärnus õlletootmisele aluse pannud Eduard Bliebernichtil.

(Pärnu Postimees)

vaata lisaks:
Õllesõbrad testisid Pärnu õllesid
Pärnu õlletehase toodang on suurenenud 10-15%
Õllevabrikant Eduard Gustav Bliebernicht
Õllesõbrad ühinesid "Bliebernichti"
Pärnu teatrilinnaku õllepäev kujunes Saku promopäevaks
Pärnu Õlu EBGs


JÕULUÕLLE MEKKIMINE PAADLA VILJAAIDAS
06.01.2003

Kärlal on juba muutunud traditsiooniks, et jõulu esimese püha õhtul korraldatakse Paadla Viljaaidas ülevallaline õllemeistrite konkurss “Jõuluõllemekk”.

Tänavu tõid oma koduõlut rahvale maitsta kuus kohalikku õllepruulijat. Õllekapad lasti ringi liikuma ja iga laudkond otsustas, kui palju punkte ühele või teisele kesvamärjukesele anda.

Kokkuvõtete tegemisel selgus, et seekord on valla parim õlu Kõrkküla mehel Jüri Mesilal. Võitjate auhinnaks oli omakandi käsitöömeistri Kaljo Vatsfeldti valmistatud nägus õllekapp. Väikeste meenetega tänati ka kõiki teisi võistlusel osalenud õllemeistreid.

“Rahvast oli palju kohal, meie ettevõtmine läks kenasti korda,” oli ürituse peakorraldaja, valla kultuurinõunik Virge Varilepp rahul.

(Meie Maa)

vaata lisaks:
Paadla Viljaaidas valiti Kärla parim õlu
Paadla Viljaaidas mekiti jõuluõlut


MIDA LUBATE ALANUD AASTAL KORDA SAATA TÖÖL,
MIDA ISIKLIKUS ELUS?
Tarmo Noop, ASi Tartu Õlletehas juhataja
06.01.2003

Üks vanasõna ütleb küll, et lubadus on võetud võlg, mis tuleb tagasi maksta, aga olgu.

Tööalaselt luban anda panuse Eesti rahva ühiskondliku teadlikkuse kasvule, tõestades, et õlu on maailma parim ja seltskondlikem jook, mitte alkohol.

Seda lubadust saan ma pidada A. Le Coqi tootearendus-, turundus- ja sponsorlustegevuse kaudu ning avalikkusega suheldes. Lubadus õnnestub mul täita juhul, kui õlle tarbimine Eestis elaniku kohta 2003. aastal võrreldes 2002. aastaga kasvab.

Peab märkima, et kui kange alkoholi tarbimiselt on Eesti maailmas esirinnas, siis õlle tarbimisega jääme maha enamikust Lääne-Euroopa riikidest ning läinud aastal jäime maha ka näiteks Leedust. On viimane aeg midagi ette võtta.

Isiklikus plaanis luban, et sean enese tervise 2003. aastal tähtsaimale kohale. Ainult tervena saan anda täisväärtusliku panuse perekonnale ja ettevõtetele, mille juhtimises ma osalen, ning olla ühiskondlikult aktiivsem.

(Tartu Postimees)

vaata lisaks:
Aasta ärimees on Tarmo Noop
Essee: Tartu kui avatud hoiaku linn
Jalgpall kui väike majandusmudel


EESTLASED REKLAAMIVAD LEEDUS ÕLUT
06.01.2003

Leedu reklaamiagentuur palkas Eesti näitlejad osalema Utenose õlle kodumaises reklaamikampaanias. Internetiküsitlused näitavad, et tegu on populaarseima telereklaamiga Leedus.

Neljast klipist koosnevas telereklaamis satuvad kolm Eesti rahuliku loomuga rändajat, Eesti lipp seljakoti vahel, lõbusate tantsivate leedulaste sekka ning õlut rüübates asuvad ka ise pidutsema. Sama juhtub ka kolme Tallinnas saunas igavleva eestlasega, kellele saadetakse Leedust kast Utenose õlut. Seda rüübates panevad ka nemad saunas koos bikiinides näitsikutega peo püsti. Näidatakse, kuidas Utenose õlu ka rahuliku põhjamaise iseloomuga eestlased elama paneb.

Reklaamis osalevad lisaks pidutsevatele leedulastele Vanemuise näitlejad Tambet Tuisk ning Margus Jaanovits, samuti VAT Teatri näitleja Tanel Saar ning vabakutseline näitleja Veiko Täär.

“Minu arvates ületab reklaam hea maitse piiri ning on raskesti mõistetav,” ütles reklaamiagentuuri Guvatrak loovjuht Tanel Pandre. “Eestlasi käsitletakse aeglase taibuga inimestena, mis on justkui loogiline jätk Leedu hiljutisele Wremja-stiilis telesaatele, kus eestlaste üle õelat nalja visati,” ütles ta. Pandre sõnul on mõistetav, kui näiteks shoti kilti kui rahvuslikku eripära reklaamis esile tõstetakse.

Utenose õlut tootva AB Zhvyturys-Utenos Alus avalike suhete juht Dainius Smailys ütles, et internetiküsitlusest lähtuvalt on tegu Leedu kõige populaarsema telereklaamiga. “Eestluse rõhutamine reklaamis on seotud stereotüübiga, eestlasi kujutatakse rahulike, aeglaste põhjamaa inimestena. Pärast Utenos õlle joomist on nad aga osavõtlikud, tantsivad ja pidutsevad. Reklaamis näeme, mida õlu nendega teeb,” ütles ta.

Smailys ei soovita reklaamiga kellegi üle põhjendamatult nalja heita. “Leedulastele näidatakse, kui lihtne on tegelikult Utenose õlle vahendusel eestlastega sõbruneda,” ütles ta.

Smailyse sõnul on reklaamis esinenud Marko nimi leedulaste seas niivõrd populaarne, et iga eestlast kutsutakse selle nimega. “Juulikuus toimusid Leedus ka üleriigilised 10 000-lise osavõtjaskonnaga Utenose Marko tantsumeistrivõistlused, kuna õlle juurde käib tants, mida Marko kaaslastega reklaamis tantsib,” ütles ta.

Utenose esindaja sõnul on kevadel nii televisioonis kui ka trükimeedias käivitatud reklaamikampaania suunatud 20-30-aastastele seiklushimulistele noortele. “Üheks sihtgrupiks on kindlasti noored mehed, kuna saunas näidatakse ka bikiinides leedu naismodelle,” ütles ta. Kampaania maksumust ning sellest tulenevat kasu Utenose õlle müügile ta kommenteerida ei soovinud.

Vanemuise näitleja Margus Jaanovits ütles, et sai reklaamiagentuurilt pakkumise kevadel. “Me olime justkui “gorjatshije estonskije parnji,” ütles ta. Võimalikku edaspidist koostööd Leedu reklaamifirmaga ei osanud ta kommenteerida.

Smailyse sõnul on firmal edaspidigi sellesarnaseid turundusplaane. “Kui kampaania käivitus, nägime, et see oli edukas. Kindlasti plaanime lisa, kuid täpsemalt ei kommenteeriks veel,” ütles ta.

(Eesti Päevaleht)

vaata lisaks:
Õlletarbimine Leedus kasvab
Robertson kiitis leedulasi NATO ja õlle eest
Leedukad on Baltikumi suurimad õllesõbrad
Uimased eestlased reklaamivad leedu õlut
Leedu õlleturg hüppas järsult ülespoole
Leedu päkapikud toovad Taani peaministrile õlut


OMANIK LAMMUTAS KÄTTEMAKSUKS ENDA KÕRTSI
06.01.2003

Briti kõrtsiomanik lammutas buldooseriga talle endale kuuluva maalilise 16. sajandist pärit kõrtsihoone, sest selle töötajad ei soostunud talle aastavahetuse pidustuste järel märjukest müüma.

Kõmulehe Sun teatel rammis Robert Tyrell (45) kõrtsiliste kohkumuseks Oxfordshire’ krahvkonnas Steventoni külas asuvat North Stari maakõrtsi seinu kolm-neli korda buldooseriga, pööras siis otsa ringi ja sõitis rahulikult koju.

Osa kõrtsi katusest varises sisse ja seinad said tõsiselt kannatada. Kõrtsis viibinud 15 inimest olid sunnitud kella poole nelja paiku hommikul sündmuspaigalt põgenema.

Omanikku ajas vihale, et kõrtsmik keeldus teda vana aasta õhtul teenindamast, kuna aeg oli hiline ja kõrtsi hakati sulgema.

Ajalehe Times teatel on politsei alustanud juurdlust, sest Briti seaduste järgi ei ole vara kahjustamine lubatud, isegi kui see on sinu enda oma. Liiatigi ei tohi teiste inimeste elu ohtu seada.

(BNS)


ROOTSLASED VÕIVAD ELi RIIKIDEST KAASA OSTA AUTOTÄIE ALKOHOLI
06.01.2003

Aasta algusest kahekordistus alkoholi hulk, mida Rootsi elanikud Euroopa Liidust oma tarbeks kaasa võivad tuua, vahendab Äripäev Online.

Uus limiit on viis liitrit kanget alkoholi, kuus liitrit aperitiive, 52 liitrit veini ning 64 liitrit õlut, kirjutab Helsingin Sanomat. Ajalehe Aftonbladet testis tuli nii suure lasti äramahutamiseks kasutusele võtta ka Volvo tagumine iste.

Soomes muutus uue aasta algusest kaasa tuua lubatud õlle kogus, mis nüüd on 64 liitrit, kuna Soomel ja Rootsil on Brüsselist välja kaubeldud erinevad piirangud eratarbeks lubatud alkoholi impordile. Erandid kaovad 2004. aastast.

Suurt lööki Soome riigikassale, mis praegu saab alkoholimaksudest umbes 1,35 miljardit eurot aastas, ennustatakse 2004. aastast, mil Eestist peaks saama ELi liige. Naaberriigist Rootsist ei tasu alkoholi import end ära – rootslased ise toovad alkoholi Taanist, kus näiteks 0,7-liitrine Absolut Vodka on 12 eurot odavam kui Rootsis.

Oktoobrist plaanib Taani alkoholimakse alandada, et omakorda piirata alkoholi importi Saksamaalt, kus hinnad on veelgi soodsamad. Rootsi ja Soome esialgu maksude osas muutusi ei plaani.

(PM Online)

vaata lisaks:
Rootsi õlletootjad on kahjumis
Soomlased ostavad välismaalt õlut
Soome peaks kiiresti õllemaksu alandama
Eesti ühinemine EL-iga valmistab Soome Alkole peavalu
Soome alkoholitootjad pelgavad odavat Eesti alkoholi
Alko loodab maksulangust
Rootslaste alkoholitarbimine sajandi kõrgeim
Rootsi tühistas alkoholi reklaamikeelu


PURGIMAKS TEKITAB SAKSAMAAL PINGEID
06.01.2003

Sakslastele maksab alumiiniumpurgis õlu uuest aastast 25 euro-senti ehk 4 krooni rohkem, sest 1. jaanuarist alates kehtib uus purgimaks.

Keskkonnakaitsjad kuulutasid rõõmsalt, et üleminek uuele purgimaksu-süsteemile läks sujuvalt ja 98 protsenti kaupmehi võtsid tühjad õlle-, mineraalvee-, limonaadi- ja koolapurgid tagasi, nii nagu valitsus määranud.

Saksamaa tänavatel ja parkides vedelevate alumiiniumpurkide ajastu peab nüüd otsa saama ja vana hea pudeli poodi tagasiviimine jälle armsaks saama nagu meie vanaisadel-vanaemadelgi.

Üks Magdeburgi bensiinijaama omanik aga kirus, et see kõik on hullem kui eurole üleminek. Ühtset süsteemi ei ole, kindel on, et väiksemate purkide ja ühekordseks kasutamiseks mõeldud pudelite eest tuleb maksta 25 senti ehk 4 krooni, üle pooleteiseliitriste eest 8 krooni.

Purgid ja pudelid tuleb tagasi viia samasse poodi, kust need osteti, ainult siis saab raha tagasi. Nii on need, kes läbisõidul kusagil bensiinijaamas purgi ostsid, omadega purgis, kui nad samasse jaama tagasi ei sõida.

Vältimaks kaost, loobusid mõned poed eile üldse taarahinna arvutamisest, mõned andsid välja zhetoone ja ülejäänute puhul tuleb ostjal kassatshekk alles hoida.

1. oktoobriks peab valmis saama ühtne üldriiklik süsteem, nii et Berliinis õllepurgi ostnut ka Baieris usaldatakse.

Samas ei osutunud üheks vahetegijaks mitte purgi suurus või keskkonnavaenulikkus, vaid selle gaasisisaldus - mahla-, veini- ja koola-viski kokteili purkidele uus süsteem ei kehti, selleks ei õnnestunud rohelistel parlamendis enamust välja võidelda.

Esimese poepäeva kaose põhjustas osalt kaupmeeste endi kangekaelsus, sest nad püüdsid viimase hetkeni purgimaksu vastu võidelda. Hulgikaupmeeste liit, õlletootjad ja purgivabrikandid läksid koguni konstitutsioonikohtusse.

Aasta lõpul, viimasel minutil, tuli neile sealt hävitav kaotus. Nüüd ähvardab odavate supermarketite kett Aldi purgiõlle sortimendist üldse välja jätta, kuna taara vastuvõtu laiendamine ei tasuvat end ära.

Erinevaid purgimakse on üheteistkümnes Euroopa riigis, ühtne hiigelmehhanism tuleb ainult Saksamaal. Frankfurter Allgemeine Zeitung pilas, et rohelised olla sellega oma maailmaajaloolise missiooni maha maganud - samal ajal kui maailmas embrüodega kaubeldi, geene patenteeriti ja inimesi klooniti, sõdis roheline keskkonnaminister alumiiniumpurkidega.

Saksamaa purgimaks
*Saksamaal peavad kaupmehed 1. jaanuarist tühjad õlle-, mineraalvee-, limonaadi- ja koolapurgid tagasi
võtma ja maksma nende eest ostjale raha.
*Väiksemate purkide ja ühekordseks kasutamiseks mõeldud pudelite eest 25 euro-senti ehk 4 krooni.
*Üle pooleteiseliitriste eest 8 krooni.
*Purk ostetakse tagasi samas kaupluses, kust see osteti

(Raadio Vaba Euroopa / Postimees)

vaata lisaks:
Saksa õllesõpradele jäävad jõulud kauaks meelde


saada uudis: news@beerguide.ee

UUDISTE ARHIIV >>